ForumGulu.Com - Kalitenin ve Bilginin Tek Adresi!  

reklam alanı  reklam alanı   reklam alanı
reklam alanı  reklam alanı  reklam alanı
reklam alanı  reklam alanı  reklam alanı
Go Back   ForumGulu.Com - Kalitenin ve Bilginin Tek Adresi! > Eğitim > Yurt Dışında Yaşam ve Eğitim
Kayıt ol Yardım Topluluk Ajanda Bugünki Mesajlar Arama

Yeni Konu aç Cevapla

Seçenekler Stil
Alt 05-10-2024, 17:41   #1
ForumGulu.Com

BeSte - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye Numarası: 11
Konular: 979
Ruh Halim: Melek Gibi
Beğenisi: 27
Beğendikleri: 62

Level: 27 [♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥]
Paylaşım: 1003 / 1003
Güç: 102 / 102
Tecrübe: 75%

Arrow 123 Yurt Dışında Yaşamak

Yurt dışında yaşamak istiyorsanız, bunu çeşitli şekillerde gerçekleştirebilirsiniz. Çalışmak için, eğitim için veya gayrimenkul alarak dünyadaki birçok ülkede kısa veya uzun süreli oturum hakkı kazanmanız mümkün.

Yabancı bir ülkeye taşınma sebebiniz ne olursa olsun, orada yaşarken yeni diller, yeni kültürler ve yeni insanlar tanıyarak hiç unutulmayacak, ufuk açıcı deneyimler edinebilirsiniz.

Yurt dışında yaşamak ve çalışmak için en önemli adım ülke seçimidir. Bir ülkedeki yaşam şartlarını ayrıntılı olarak araştırmanız, önceden hazırlıklı olmanızı sağlar. Böylece o ülkedeki deneyiminizin nasıl olacağını tahmin edebilirsiniz.

İnsani Gelişme Endeksi Sıralaması:¹ Bu sıralama, Birleşmiş Milletler’in gelişim programına dahildir ve tüm dünyada kabul görür. Sıralama, İnsani Gelişim Endeksi Değeri’ne göre yapılır. Bu değer; yıl bazında yaşam beklentisi, eğitimde yıl bazında beklenti, minimum eğitim yılı ve gayri safi milli hasıla gibi kriterler ile belirlenir.
Dünya Mutluluk Endeksi:² Bu endeks, birçok araştırmacının çalışması sonucunda yıllık olarak yayınlanır. Liste, sunulan raporun bir parçasıdır. Bütün ülkelerin vatandaşlarıyla anketler yürütülür ve verilen cevaplar incelenir. Ardından ortalama yaşam beklentisi, yani mutluluk ortalaması alınır.
Mercer Yaşam Maliyeti Listesi:³ Bir danışmanlık şirketleri bütünü olan Mercer, her yıl anketlerle birlikte kapsamlı bir araştırma yapar ve rapor sunar. Bu rapor, dünya genelindeki çeşitli şehirlerdeki yaşam koşulları hakkında önemli bilgiler sunarak kapsamlı bir rehber işlevi görür. İlgili kurumun sitesine bilgilerinizi girerek raporu indirebilirsiniz.
Numbeo Cost of Living:⁴ Numbeo’daki verileri dünyanın dört bir yanından kullanıcılar eklemektedir. Burada, şehir ve ülke bazında yeme-içmeden konaklama ve ulaşıma kadar birçok olası masraf hakkında fikir edinebilirsiniz. Aylık tahmini giderlerinizi hesaplayabilirsiniz. Söz konusu ülkeyi bir diğer ülkeyle kıyaslamak da mümkün.

Expatistan Cost of Living:⁵ Expatistan da yine kullanıcıların girdiği verilere göre ülke ve şehir bazında temel yaşam maliyetlerini sunar. Bu maliyetlere yeme-içme, kıyafet, kişisel bakım, konut, ulaşım, hizmetler ve eğlence gibi kalemler dahildir. Bu site expat’ları temel alarak hazırlanmış olsa da yurt dışında yaşamak isteyen herkese hitap eder.
Bu kaynaklardan bazıları, kullanıcı değerlendirmelerine dayandığı için öznel olabilir. Bu sebeple, birkaç kaynağı bir arada kullanmanız daha sağlıklı olacaktır.
Alt 05-10-2024, 18:54   #2
Moderator

YazYaGmUrU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye Numarası: 16
Konular: 72
Ruh Halim: Acimasiz
Beğenisi: 8
Beğendikleri: 9

Level: 7 [♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥]
Paylaşım: 64 / 160
Güç: 23 / 23
Tecrübe: 40%

Standart 123

Yaşamayı çok istiyorum zor olsa bile